Award
Winner
1ST PLACE
Clevedon School / Auckland
2ND PLACE
Rangikura School / Wellington
3RD PLACE
James Hargest College Junior / Southland
ZM'S CHOICE AWARD
Fairfield Intermediate
BEST THEME
Rangikura School
BEST USE OF DRAMA
Clevedon School
BEST CHOREOGRAPHY
Avondale Intermediate
BEST LIGHTING
James Hargest College Junior
ZM SOUNDTRACK AWARD
Clevedon School
BEST LIVE MUSIC
Avondale Intermediate
BEST USE OF LED VIDEO WALL
Maidstone Intermediate
BEST USE OF PROPS
Hastings Intermediate
BEST COSTUME & ENHANCEMENT
Onerahi School
OUTSTANDING RANGATAHI
Tamzyn Dillinger / James Hargest College Junior
Lighting Designer Elijah / Fairfield Intermediate
NATIONAL FINALISTS
Fairfield Intermediate, Clevedon School, Avondale Intermediate, Rangikura School, James Hargest College Junior, Maidstone Intermediate, Onerahi School, Hastings Intermediate, Taitoko School, Rotorua Intermediate & Rangiora Borough School
Award
Winner
1ST PLACE
Tai Wānanga / Waikato
2ND PLACE
Epsom Girls' Grammar School / Auckland
3RD PLACE
Macleans College / Auckland
ZM'S CHOICE AWARD
Cashmere High School
BEST THEME
Bream Bay College
BEST USE OF DRAMA
Southland Girls' High School
BEST CHOREOGRAPHY
Tai Wānanga
BEST LIGHTING
Rotorua Lakes High School
ZM SOUNDTRACK AWARD
Wellington Girls' College
BEST ORIGINAL COMPOSITION
Onslow College
BEST USE OF LIVE MUSIC
Onslow College
BEST USE OF LED VIDEO WALL
Macleans College
BEST USE OF PROPS
Epsom Girls' Grammar School
BEST COSTUME & ENHANCEMENT
Bream Bay College
OUTSTANDING RANGATAHI
Kieran John-Francke / Macleans College
Emma Lay / Bream Bay College
NATIONAL FINALISTS
Cashmere High School, Wellington Girls' College, Onslow College, Bream Bay College, Southland Girls' High School, Tai Wānanga, Rotorua Lakes High School, Macleans College, Epsom Girls' Grammar School, St Mary's College, Napier Girls High School & Garin College
Award
Winner
1ST PLACE
The Samoan Tala of the Turtle and the Shark / Madeleine du Toit / Bucklands Beach Intermediate / Auckland
2ND PLACE
What Game Are You Playing? / Nikita Patel & Paige Hurwood / Northcross Intermediate / Auckland
3RD PLACE
Your Time to Shine / Brooke Donald / Northcross Intermediate / Auckland
BERNINA'S CHOICE AWARD
The Queen of Fire Breathing / Hineata Wilson / Waiouru School / Manawatū
WOW INSPIRATION AWARD
Shroom with a View / Abby Rothery & Lauren Fahey / Bucklands Beach Intermediate / Auckland
SUSTAINABLE GARMENT AWARD
Basketball Mayhem / Ruby Hacker / Nelson Park School / Hawke’s Bay
CREATIVE PHOTO CHALLENGE AWARD
High Fashion Bye Fashion / Olivia Lorigan / Northcross Intermediate / Auckland
BEST DESIGN BRIEF INTERPRETATION: STORIES OF THE SOUTH PACIFIC
Whataitai’s Worst Nightmare / Jacque Wu, Mandy Yuan & Ava Simson / Breens Intermediate / Canterbury
BEST DESIGN BRIEF INTERPRETATION: IMAGINARY FRIENDS
Tooshi Mooshi / Cullum Playle, Kaea Thrupp, Keehlai Kohiti, Mason Kristiansen & Reale Richards / Ohakune Primary School / Manawatū
BEST DESIGN BRIEF INTERPRETATION: GASP
Gabrielle / Elsie Brown / Northcross Intermediate / Auckland
BEST DESIGN BRIEF INTERPRETATION: STRUCTURES
Times are Changing / Ayla Sanger, Dimitri Sanger, Tiffany Zhang & Luca Deac / Howick Intermediate School / Auckland
NATIONAL FINALIST
Gabrielle / Elsie Brown / Northcross Intermediate / Auckland
NATIONAL FINALIST
Basketball Mayhem / Ruby Hacker / Nelson Park School / Hawke’s Bay
NATIONAL FINALIST
Whataitai’s Worst Nightmare / Jacque Wu, Mandy Yuan & Ava Simson / Breens Intermediate / Canterbury
NATIONAL FINALIST
Times are Changing / Ayla Sanger, Dimitri Sanger, Tiffany Zhang & Luca Deac / Howick Intermediate School / Auckland
NATIONAL FINALIST
Shroom with a View / Abby Rothery & Lauren Fahey / Bucklands Beach Intermediate / Auckland
NATIONAL FINALIST
Times are Changing / Ayla Sanger, Dimitri Sanger, Tiffany Zhang & Luca Deac / Howick Intermediate School / Auckland
NATIONAL FINALIST
Red Phoenix / Eunice Suba & Isabella Chong / Bucklands Beach Intermediate / Auckland
HIGHLY COMMENDED
Crochet Queen / Juno Steer / Mount Maunganui Intermediate / Bay of Plenty
The Wolpertinger / Cassie Berndt, Elsie Papps & Lizzie Emtage / Mokoia Intermediate / Bay of Plenty
Don't Go Breaking My Heart / Zoe Greenstreet, Katelyn Cresswell & Charlotte Gibb-Cosgrove / Breens Intermediate / Canterbury
The Floating Trunk / Jeff Zhang, Edward Kristiansen- Benge & Charlie McDonald / The Cathedral Grammar School / Canterbury
The Source Beyond the Power Plug / Timothy Liang & Oscar Zhang / Bucklands Beach Intermediate / Auckland
Award
Winner
1ST PLACE
Profile / Vita Lawson, Mika Coe, Iris Guilleminot & Millie Crowe / Wellington High School / Wellington
2ND PLACE
Floating Gold / Maya Goren / Westlake Girls’ High School / Auckland
3RD PLACE
Of Stone and Glass / Holly Popham & Catherine Lagarde / Paraparaumu College / Manawatū
BERNINA'S CHOICE AWARD
Capitol / Lauren St Just / Wellington East Girls College / Wellington
WOW INSPIRATION AWARD
Follow Your Heart / Billie Sherring / Henderson High School / Auckland
SUSTAINABLE GARMENT AWARD
Anaologue Rebel / Isla Rountree / Paraparaumu College / Manawatū
CREATIVE PHOTO CHALLENGE AWARD
Trust takes years, Betrayal takes seconds / Thea Gray / Whangārei Girls High School / Northland
BEST DESIGN BRIEF INTERPRETATION: STORIES OF THE SOUTH PACIFIC
Maui me te Raa / Xiah Nesbitt / Paraparaumu College / Manawatū
BEST DESIGN BRIEF INTERPRETATION: IMAGINARY FRIENDS
Cryber Cat / Sophia Gilmour / Long Bay College / Auckland
BEST DESIGN BRIEF INTERPRETATION: GASP
Profile / Vita Lawson, Mika Coe, Iris Guilleminot & Millie Crowe / Wellington High School / Wellington
BEST DESIGN BRIEF INTERPRETATION: STRUCTURES
Of Stone and Glass / Holly Popham & Catherine Lagarde / Paraparaumu College / Manawatū
NATIONAL FINALIST
Maui me te Raa / Xiah Nesbitt / Paraparaumu College / Manawatū
NATIONAL FINALIST
Te Moana / Anita White / Rangi Ruru Girls' School / Canterbury
NATIONAL FINALIST
Follow Your Heart / Billie Sherring / Henderson High School / Auckland
NATIONAL FINALIST
Cryber Cat / Sophia Gilmour / Long Bay College / Auckland
NATIONAL FINALIST
Anaologue Rebel / Isla Rountree / Paraparaumu College / Manawatū
NATIONAL FINALIST
Thirst / Olivia Gu, Shyna Makker & Arna Vincent / Howick College / Auckland
NATIONAL FINALIST
Wrapped Up / Annabelle Connolly / Paraparaumu College / Manawatū
HIGHLY COMMENDED
Legend On A String / Raquel Sheldon / Pukekohe High School / Auckland
Song Bird / Sophie Pound / Paraparaumu College / Manawatū
Tumatarau Matika / Ally Fellows / Paraparaumu College / Manawatū
The Wave / Cate Howard, Greta Summerfield, Indiarose Berryman, Ben Jordan & Evie
Nickel / Wakatipu High School / Otago & Southland
Astro-babe / Ali Groves, Pearl Simpson & Evie Baird / Wellington High School / Wellington
Year
Programme
School
Section
2023
Showquest
Tai Wānanga / Waikato
Open
2023
Showquest
Clevedon School / Auckland
Junior
2023
Toi
"Profile" / Wellington High School / Wellington
Senior
2023
Toi
"The Samoan Tala of the Turtle and the Shark" / Bucklands Beach
Intermediate / Auckland
Junior
2022
Showquest
Epsom Girls' Grammar School / Auckland
Open
2022
Showquest
Rangikura School / Wellington
Junior
2022
Toi
"Kaieke Ngaru" / Hamilton Christian School / Waikato
Senior
2022
Toi
"Tomorrow is Too Late" / Breens Intermediate / Canterbury
Junior
2021
Showquest
Kuranui College / Wellington
Open
2021
Showquest
Levin East School / Manawatū
Junior
2021
Toi
"Sculpted Scripts" / Hamilton Christian School / Waikato
Senior
2021
Toi
"Sasaki Tumanako" / Banks Ave
School / Canterbury
Junior
2020
Showquest
on Screen
Mt Aspiring College / Otago
Open
2020
Showquest
on Screen
Levin East School / Manawatū
Junior
2019
Showquest
Sacred Heart Girls' College / New Plymouth
Open
2018
Showquest
Havelock North High School / Hawke's Bay
Open